Etapa 1 – Krajinou Jeseníků

Cyklistické putování zahájíme v lázeňském městě Jeseníku. Do Jeseníku se doporučujeme dopravit vlakem - jezdí zde přímé vlaky z Brna, Olomouce, Zábřehu na Moravě či Krnova. V Jeseníku můžeme navštívit vodní tvrz, ve které sídlí Vlastivědné muzeum Jesenicka s atraktivními muzejními expozicemi (Spirála času Země, čarodějnické procesy). Po prohlídce muzea se vypravíme na cestu. Cyklotrasa č. 53 vede přes obce Lipová-lázně a Horní Lipová, částečně po místních komunikacích a částečně po silnici II. třídy. Na Ramzovou, nejvyšší bod celé Moravské stezky (763 m n. m.), nás čeká poměrně výrazné stoupání. Pokud se ho chceme vyvarovat nebo cestujeme-li s dětmi, doporučujeme začít první etapu právě zde. V Ramzové zastavují všechny vlaky včetně rychlíků. Z Ramzovského sedla pokračujeme do Ostružné. Na obzoru nás upoutají vysoké stožáry větrných elektráren, my však odbočujeme vlevo a dál pokračujeme po místní komunikaci. Přijíždíme do Branné, kde rozhodně stojí za návštěvu hrad a zámek Kolštejn, který ční na vysokém skalním ostrohu nad říčkou.

Hrad a zámek KolštejnZ Branné se vydáme po silničkách III. třídy přes malebné obce Vikantice a Habartice s výhledem na masiv Králického Sněžníku. Přijíždíme do městečka Hanušovice, kde si můžeme prohlédnout Pivovarské muzeum. Od Hanušovic budeme na naši cestě sledovat řeku Moravu, cyklotrasa je dále vedena pod číslem 51. Přes Bohdíkov, Rudu nad Moravou a Bohutín se dostáváme do Bludova, který je známý díky termálním lázním. Odtud můžeme pokračovat do Šumperka (a) nebo Zábřehu (b), kde se ubytujeme v jednom z doporučených penzionů.

a) Rozhodneme-li se pro první variantu, tak se vydáme od bludovského kostela ulicí K Zámečku. Po 1,3 km se k nám připojí modrá turistická značka, kterou budeme následovat až do Šumperka. Významné historické město nám nabídne nejen řadu ubytovacích a stravovacích možností, ale může se pochlubit i řadou pamětihodností. Navštívit zde můžeme Vlastivědné muzeum, porozhlédnout se z radniční věže, zdolat nedaleký vrchol Háj s rozhlednou či se projít na Městské skály. V nedalekém Rapotíně stojí za návštěvu ZOOpark a muzeum veteránů. Zpět na Moravskou stezku se dostaneme nejlépe po cyklotrasách č. 6187 a 6114 - napojíme se na ně v Sudkově.

b) Pokud jako místo noclehu zvolíme Zábřeh, budeme z Bludova nadále sledovat cyklotrasu č. 51. Po sedmi kilometrech jízdy odbočíme vpravo na cyklotrasu č. 6232, která nás přivede až do Zábřehu, rodiště známého cestovatele Eskyma Welzla. Nedaleko Zábřehu stojí za projížďku drážní stezka - cyklostezka na tělese zrušené železniční trati s malým železničním skanzenem.

ČD Bike 

Doporučené nástupní místo na Moravskou stezku: Žst. Jeseník, trať č. 292 Jeseník - Šumperk

Pokud nemáte rádi kopce, můžete vyrazit z Ramzové - převýšení za vás vyřeší vlak. Pokud by vás přepadla únava nebo špatné počasí, trať č. 292 prakticky kopíruje Moravskou stezku. Nestrhejte se, nastupte do vlaku a přibližte se k cíli své cesty.

» Vyhledat spojení

Zajímavá místa:

 

další etapa »Fotogalerie:


JeseníkLázně JeseníkLázně Jeseník - IIJeseníky - drsný kraj Aloise NeblaPohled na romantické JeseníkyHanušoviceRaškovBohdíkovRuda


Fotogalerie:


JeseníkLázně JeseníkLázně Jeseník - IIJeseníky - drsný kraj Aloise NeblaPohled na romantické JeseníkyHanušoviceRaškovBohdíkovRuda

Provozovatelem webu je Moravská stezka z.s.

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je dovoleno pouze se svolením spolku Moravské stezky a s uvedením zdroje.

   

Projekt byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu ČR z programu Ministerstva pro místní rozvoj.

Tento projekt je realizován za přispění finančních prostředků Olomouckého kraje a Zlínského kraje.

mapa webu Webdesign STUDIO VIRTUALIS