Etapa 2 – Litovelským Pomoravím

Druhá etapa naší trasy bude z převážné části procházet chráněnou krajinnou oblastí Litovelské Pomoraví, která má za cíl ochranu přirozeného meandrujícího toku řeky Moravy a okolních lužních lesů. Litovelské Pomoraví patří mezi jedinečné evropské oblasti, místní mokřady jsou chráněny Ramsarskou úmluvou. Rostou zde vzácné druhy rostlin a významný je rovněž výskyt ptactva.

Etapu zahájíme v Šumperku (a) nebo Zábřehu (b). Po napojení na Moravskou stezku budeme pokračovat směrem na Mohelnici. V obci Hrabová se nám naskytne možnost odbočky do Úsova. Pokud využijeme této možnosti, budeme sledovat cyklotrasu č. 6026. V Úsově můžeme navštívit zámek (původně gotický hrad), ve kterém sídlí lovecko-lesnické muzeum. Z Úsova dále pojedeme po cyklotrasách č. 6026 a 6051, až se napojíme opět na Moravskou stezku.

Samotná Moravská stezka je vedena kolem písníků (přírodní koupaliště) do Mohelnice. V Moravičanech můžeme doporučit odbočku do Loštic po cyklotrase č. 6036, kde k návštěvě zve Muzeum olomouckých tvarůžků. Z Loštic budeme sledovat  cyklotrasu č. 6204 do Bílé Lhoty, jejíž hlavní atraktivitou je arboretum (chráněné jako národní přírodní památka). Po prohlídce této přírodní zajímavosti budeme pokračovat po silnici do Mladče.

Pokud se rozhodneme návštěvu Loštic a Bílé Lhoty vynechat, pojedeme z Moravičan dál po cyklotrase č. 51, u zámku Nové Zámky odbočíme vpravo a po cyklotrase č. 6033 dojedeme do Mladče, kde se můžeme zahloubat do podzemí Mladečských jeskyní nebo se vydat na procházku na tajemný vápencový vrch Třesín (národní přírodní památka). Z Mladče se přesuneme po cyklotrasách č. 6033 a 6243 do Litovle, centra CHKO. Město nabízí příjemnou procházku po historickém centru.

Na naší další cestě se zanoříme do nitra chráněné krajinné oblasti, projíždět budeme nejcennějšími částmi lužních lesů - národní přírodní rezervací Ramena řeky Moravy. Po cestě budeme míjet celou řadu památných stromů. Přes Lhotu nad Moravou a Hynkov se dostaneme až do Horky nad Moravou se známým environmentálním centrem Sluňákov s nabídkou levného ubytování.

Z Horky nad Moravou budeme projíždět kolem písníku Poděbrady (přírodní koupaliště) až do hanácké metropole Olomouce s nespočtem pamětihodností, velkými možnostmi kulturního a sportovního vyžití, ubytování a stravování. Za prohlídku stojí historické jádro - druhá největší městská památková rezervace v ČR s množstvím muzeí (Vlastivědné muzeum, Muzeum umění, Arcidiecézní muzeum) a církevních památek (katedrála sv. Václava, kostel sv. Mořice, kostel. sv. Michala). Barokní sloup Nejsvětější Trojice, zapsaný na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, dominuje Hornímu náměstí, kde můžete také obdivovat původně gotickou, později renesančně upravenou radnici a raritní orloj. 

Za krásami města  můžete vyrazit na kole po Poznávací trase (cca 9,2 km), která je vhodná  i pro rodiny s dětmi. Trasa začíná i končí na Horním náměstí. Obdivovat můžete radnici s orlojem, Sloup Nejsvětější Trojice, Arionovu kašnu, Korunní pevnůstku, Botanickou zahradu ad. Pokud se chcete nechat vést a dozvědět se i spoustu zajímavostí o památkách, můžete využít prohlídek města Olomouc na kole s průvodcem.

V okolí Olomouce doporučujeme navštívit ZOO Svatý Kopeček anebo se projet po nové cyklostezce Hvězdná do Šternberka (hrad, Expozice času).

 

ČD Bike 

Doporučené nástupní místo na Moravskou stezku: Žst. Zábřeh na Moravě, trať č. 270 Česká Třebová - Bohumín. 

Pokud máte děti, anebo nechcete jet po silnicích, doporučujeme za nástupní místo žst. Červenku (trať č. 270 Česká Třebová - Bohumín). Z Červenky máte jen 2 km do Litovle, odkud můžete jet do Mladečských jeskyní, kde můžete začít tuto etapu.

 » Vyhledat spojení

 

Zajímavá místa:

Litovelské Pomoraví

 

Olomouc

 

Haná - Střední Morava

 

« předchozí etapa | další etapa »Fotogalerie:


Mladečské jeskyněRybník v SobáčověBílá Lhota - arboretum - 5 km od Moravské stezkyLitovelské PomoravíOlomouc - Arionova kašna. Zdroj: CzechTourism, autor: Mgr. Pavel DosoudilOlomouc - bazilika minor Navštívení Panny Marie. Zdroj: CzechTourism, autor: Ing. Lubomír Čech


Fotogalerie:


Mladečské jeskyněRybník v SobáčověBílá Lhota - arboretum - 5 km od Moravské stezkyLitovelské PomoravíOlomouc - Arionova kašna. Zdroj: CzechTourism, autor: Mgr. Pavel DosoudilOlomouc - bazilika minor Navštívení Panny Marie. Zdroj: CzechTourism, autor: Ing. Lubomír Čech

Provozovatelem webu je Moravská stezka z.s.

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je dovoleno pouze se svolením spolku Moravské stezky a s uvedením zdroje.

   

Projekt byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu ČR z programu Ministerstva pro místní rozvoj.

Tento projekt je realizován za přispění finančních prostředků Olomouckého kraje a Zlínského kraje.

mapa webu Webdesign STUDIO VIRTUALIS