Etapa 3 – Do hanáckých Athén

Třetí etapa nás provede z Olomouce krajinou úrodné Hané, přes historická městečka až do hanáckých Athén - města Kroměříže. Budeme sledovat cyklotrasu č. 47. Nejprve projedeme Smetanovy sady, poté pojedeme po nové cyklostezce na Schweitzerově ulici, kolem rybníku Hamrejz a přes místní část Nemilany. Přes obce Kožušany-Tážaly, Blatec a Charváty se dostaneme do Dubu nad Moravou s poutním chrámem Očišťování Panny Marie. Za Dubem nás čeká atraktivní průjezd přímo "středem" Hradeckého rybníka, není třeba se však bát namočení. Přijíždíme do Tovačova, městečka ležícího na soutoku Moravy a Bečvy. Pozornost si zaslouží renesanční zámek s 96 metrů vysokou Spanilou věží. Pokračujeme přes zachovalý lužní les (část je chráněna jako NPR Zástudančí) až do Chropyně. Také zde můžeme navštívit malebný zámek, který je spojen s legendárním hanáckým králem Ječmínkem. V sousedství zámku se rozprostírá Zámecký rybník, který je chráněn jako národní přírodní památka.

Cílem třetí etapy naší cesty je město přezdívané hanácké Athény - Kroměříž. Dominantou města je Arcibiskupský zámek, který je společně spolu s Podzámeckou a Květnou zahradou zapsán na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. K procházce kromě již zmíněných zahrad lákají také uličky zdejší městské památkové rezervace. Poznání návštěvníků rozšíří Muzeum Kroměřížska či Biskupská mincovna. V Kroměříži je celá řada ubytovacích a stravovacích zařízení, levné ubytování nabízí dva cyklokempy.

ČD Bike 

Doporučené nástupní místo na Moravskou stezku: Žst. Olomouc hl. nádraží, trať č. 270 Česká Třebová - Bohumín.

Pokud máte malé děti, doporučujeme za nástupní místo žst. Hulín (trať č. 330 Přerov - Břeclav). Z Hulína pojedete jen 6 km po cyklotrase č.5033 do Kroměříže, odkud začíná "cyklistická dálnice" až do Vnorov.

 » Vyhledat spojení

Zajímavá místa:

 

« předchozí etapa | další etapa »Fotogalerie:


U Kožušan - 7 km od OlomouceOdpočívka u Dubu nad MoravouCesta k TovačovuTovačovÚsek mezi LObodicemi a ZářičímKroměříž - Květná zahrada, zdroj: CzechTourism, autor: Mgr. Daniel KozákKroměříž - zámek, zdroj: CzechTourism, autor: Ing. Lubomír Čech


Fotogalerie:


U Kožušan - 7 km od OlomouceOdpočívka u Dubu nad MoravouCesta k TovačovuTovačovÚsek mezi LObodicemi a ZářičímKroměříž - Květná zahrada, zdroj: CzechTourism, autor: Mgr. Daniel KozákKroměříž - zámek, zdroj: CzechTourism, autor: Ing. Lubomír Čech

Provozovatelem webu je Moravská stezka z.s.

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je dovoleno pouze se svolením spolku Moravské stezky a s uvedením zdroje.

   

Projekt byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu ČR z programu Ministerstva pro místní rozvoj.

Tento projekt je realizován za přispění finančních prostředků Olomouckého kraje a Zlínského kraje.

mapa webu Webdesign STUDIO VIRTUALIS