Etapa 7 – Lednicko-valtický areál

Vítejte na Lichtenštejnském panství

„Zápis do tohoto Seznamu potvrzuje výjimečnou hodnotu světového významu kulturního nebo přírodního místa, které vyžaduje ochranu pro blaho celého lidstva.“

Stojí to tam černé na bílém. Lednicko-valtický areál je od roku 1996 součástí světového a kulturního dědictví UNESCO. Není divu, že se tomuhle kraji dřív říkalo „Lednice a její zahrady“ a dnes navrhují historičtí nadšenci nový oficiální název dominantní obce „Báječná Lednice“. Majestátné zámky jsou obklopené rozlehlými zahradami. Upravené záhony pokrývá květinový koberec. Zvlněné lány zlatavých polí přecházejí v zelenavé lesy. Romantickou krajinu zdobí rybníky, jejichž třpytivé hladiny jsou posety lekníny. Podél upravených cest stojí mnoho skvostných staveb. To všechno vytvořili ruku v ruce s přírodouknížecí rod Lichtenštejnů.

Lednicko-valtický areál byl po staletí tvořen ruku v ruce Lichtenštejny a přírodou. Od roku 1996 je zapsán na seznamu světového přírodního a kulturního bohatství UNESCO a ne nadarmo se mu říká „Zahrada Evropy“. Najdeme tu majestátné zámky, parky, záhony květin, romantické nábřeží Dyje, třpytivé hladiny rybníků, pokryté kobercem leknínů, provoněné louky a romantické stavby. Upravená krajina sahá za hranice naší vlasti až do rakouského Wilfersdorfu, kde stojí rodový zámek Lichtenštejnů. Ten lze označit za kolébku slavného a bohatého rodu.

Lednicko-valtický areál je atraktivní pro milovníky aktivního odpočinku. Křižuje ho spousta turisticky značených tras, které lze projít pěšky nebo projet na kole. Takzvané Lichtenštejnské stezky, které nás zavedou ke všemu krásnému, co tu po sobě knížecí rodina zanechala, měří víc než 90 km. Sportovci je zvládnou projet za jeden den, méně zdatným zabere pohodová projížďka dny dva.

Cyklistické stezky se klikatí také za rakouskými hranicemi. Abyste se v zahraničí neztratili, pořiďte si cyklomapu zdejší oblasti. Dostanete ji ve všech turistických informačních centrech regionu. Avšak budou-li mít zrovna zavřeno, nezoufejte: trasy jsou dobře značeny a na rakouských křižovatkách narazíte na dvojjazyčné nápisy.

Na cestě neuvidíte jen architektonické památky. Příkladem zdejší zachovalé přírody je lužní les na pravém břehu Dyje. Dříve tu Lichtenštejni chovali prasata (to se mu ještě říkalo „Kančí obora“), dnes jej křižuje naučná stezka. Oko cyklo-trempa potěší vzrostlé duby, jasany a habry; v uších mu bude znít šumění starých říčních ramen a tůní a nos potěší vůně vzácné květeny.

Více informací na http://www.lednicko-valticky-areal.cz/.

Z bohaté nabídky možností fotogalerie si vybrala trasu Břeclav - Lednice - Bulhary.

ČD Bike 

Doporučené nástupní místo na Moravskou stezku: Žst. Břeclav (křižovatka tratí č. 250 Břeclav - Havlíčkův Brod a 330 Přerov - Břeclav.

 » Vyhledat spojení

 

Zajímavá místa:

 Fotogalerie:


Mezi Břeclaví a Lednicí - IMezi Břeclaví a Lednicí - IILednice - zámek, zdroj: CzechTourism, autor: Ing. Lubomír ČechLednice - zámecký park, zdroj: CzechTourismN atrase Lednice - Bulhary


Fotogalerie:


Mezi Břeclaví a Lednicí - IMezi Břeclaví a Lednicí - IILednice - zámek, zdroj: CzechTourism, autor: Ing. Lubomír ČechLednice - zámecký park, zdroj: CzechTourismN atrase Lednice - Bulhary

Provozovatelem webu je Moravská stezka z.s.

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je dovoleno pouze se svolením spolku Moravské stezky a s uvedením zdroje.

   

Projekt byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu ČR z programu Ministerstva pro místní rozvoj.

Tento projekt je realizován za přispění finančních prostředků Olomouckého kraje a Zlínského kraje.

mapa webu Webdesign STUDIO VIRTUALIS